ŞİVE ÇULLU ALPMAN
sive
“1959 İzmir Doğumluyum.
1980 Ege Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Aynı sene eşim Bülent Alpman ile evlendim.
1981-1986 aile şirketimizde Babam Tekin Çullu’ nun yanında zevkle çalıştım.
1981 Doğumlu kızım Sedef Alpman Genetik Mühendisi ve Güzel sanatlar Tiyatro Mezunudur.
1987 Doğumlu Oğlum Batuhan Alpman Henüz Üniversitede öğrenci.
“ 1987 Yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Cengiz Özer Türk takıları bölümünden mezun oldum.
1988 Yılında İzmir kuyumcular çarşısında Çetin Serttaş ustamın yanında çıraklık ve kalfalık yaptım. 1988 Yılında Kuyumcular odasından Kuyum ustası belgemi aldım.
1989 Yılında Kanal D’nin Ana Haber bülteninde Türkiye’nin ilk kadın Kuyum ustası olmamın haberi sunuldu ve çalışmalarım tanıtıldı.
1990’dan 92 ye kadar Dokuz Eylül Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak Mücevher Dizayn dersi verdim ve kendi atölyemde,mezun ettiğim öğrencilerimden bir kısmı ile uzun yıllar zevkle çalıştım ve yanımda staj yapmaları için onlara imkân tanıdım.
2002’de CNN Türk’de Sergim ve Anadolu Medeniyetleri Takıları ile ilgili konuşmam yayınlandı.
2004’de TRT 2 de haber bülteninde çalışmalarım ve ustalığımın haberi tekrar verildi.
2005’de TRT- İnternational de Dünyanın bir çok memleketinde seyredilebilen Memleketten Haber Var konulu Canlı yayın programının özel konuğu oldum.
Gelmiş geçmiş her dönemde asla vazgeçilemeyen ve tahtından inmeyen takı olarak adlandırılan “Zincir” benim hayatım oldu.
Çarşıda çıraklık ile başlayan ve ustalıkla devam eden mücevher yaşantımdan itibaren,yıllarca müzelerdeki ve yabancı dökümanlardaki antik zincir modellerini uzun uzun inceledim.
”Sabır gerçek zanaatın ilk adımıdır” sözünü kalfalık döneminde öğrendim.Senelerce ( ki bazen gözüme kan oturduğu olurdu) Hep yaptığım zincirlerin nasıl daha incesini,muntazamını oluşturabilirim ve nasıl zincirimi eksiz birleştirebilirim diye bozup yaparak yılmadan çalıştım.
Grift zincirin başlangıç ve bitişi farklı halkalardan oluşur ve tüm dünyada örneklerini görebileceğiniz gibi ek yeri görünmesin diye taş ya da motif ile birleştirilir.
Yedi Senemi alan ve Dünyada eşi çağlar öncesinden günümüze kadar hiç görülmemiş olan Grift
zincirde eksiz birleştirme işlemini patentini aldığım iki zincirimde uygulayıp değerli taşların, cameoların ve antik paraların etrafına çerçeve olarak kullanıp, kişiye özel ölçüde zincir yüzükler yapabiliyorum.
Zincirimin taklit olmadığının ve “Şive” orjinali olduğunun anlaşılabilmesi için, inceliğine, akışına ve eksiz birleşmesine daha doğrusu ek yerinin olmayışına bakılması yeterli olacaktır ve tabii orijinal Şive damgasına.
Türkiye’nin ilk kadın Kuyum Ustası ünvanı çok gurur verici olmakla bereber aynı zamanda sorumlulukta yüklediğini düşünüyorum ve tüm enerjimi yok olma aşamasına gelmiş olan el işi zincir yapımını diriltmeye ve tüm dünyaya kültür elçiliği yapıp Anadolu medeniyetlerini,dolayısıyla ülkemizin zenginliklerini tanıtmaya harcıyorum ve bunun Gelecek Nesillere bırakabileceğimiz en güzel miras olduğunu düşünüyorum.”
ustalık belgesi

CNN TV Stream video (0:05.45)

TRT 2 Röportajı 1.79MB (0:01.36)

TRT International 6.69MB (0:22.09)

Sergiler »